Історія школи села Гораймівка

Вперше в історичних документах село Гораймівка згадується в 1583 році. Уже в 1878 році в селі була значна частина православних, де їхніми силами була споруджена церква. В будівництві допомагав пан. При Покровській церкві в Гораймівці діяла парафіяльна школа. “Волинські єпархіальні відомості” в №18 за 1897 рік повідомляють , що на 1895-1896 навчальний рік у школі навчалось 35 учнів, з них двоє дівчаток. Навчала грамоти школярів випускниця Житомирського духовного училища Юлія Новоселицька.

Під час першої світової війни лінія фронту довгий час проходила по землях села Гораймівка, тому розвиток освіти в цей період був призупинений . Протягом 1918-1919 років навчав сільських дітей елементарної грамоти місцевий житель Бурик Гервасій Омелянович ,якого і до сьогоднішнього дня з вдячністю згадують односельчани, за те, що він відкрив їм таємниці друкованого слова.

З приходом Польщі, на території Західної України починається відновлення навчальних закладів з польською мовою навчання . В селі Гораймівка започаткували навчання селянських дітей вихідці із Польщі Олександр Заботін та його дружина Зося Заботіна. Їхня діяльність припадає на період першої половини 20-х років ХХ століття.

Починаючи з 1926 року в селі Гораймівка діє польська чотирьохрічна школа, яка розташовувалася в трьох кімнатах житлового будинку Бурика Платона Омеляновича в урочищі Кут. Приблизно у 1928 році школа була перенесена в центр села і знаходилась в помешкані Величка Тихона. В 1930 році була побудована в центральній частині села, поблизу річки Кормин , школа. В ній викладали, за переказами старожилів села, пан Наумович (поляк за походженням) та пані Марія Галицька (українка за походженням). Навчання сільських дітей в даній школі проводилося на польській мові.

У вересні 1939 року село Гораймівка як і всі західноукраїнські землі ввійшло до складу територій СРСР. Радянська влада відкриває початкові школи і в селах Західного Полісся. В Гораймівці нова радянська школа починає діяти з 1940 року. Відомо, що вчителями тут були поляк Зінєвський, росіянин Колтунов та українець (виходець зі Східної України) Федір Горбач. У зв”язку з початком другої світової війни даний навчальний заклад був закритий. Під час воєнних дій освітніх закладів в селі не існувало.

В кінці січня 1944 року село Гораймівка було визволено Червоною Армією від німецько-фашистських загарбників. Починаючи з цього року відновлюється діяльність початкової школи. Одною із перших вчителів тут була Качур Ганна Григорівна з Вінничини . 1946 року, після закінчення Бершацького педагогічного училища, сюди ж була направлена Нетребчук Степанида Дмитрівна, яка віддала вихованню і навчанню Гораймівських дітей понад 40 років свого життя.

З вересня 1948 року в Гораймівці відкривається семирічна школа і першим директором її призначається Погрібний Іван Семенович, випускник Корсунь-Шевченківського педагогічного училища. Протягом 1950-1959 років колектив семирічки очолював Друщенко Федір Олександрович.

В серпні 1959 року Гораймівська семірічна школа реорганізується у Гораймівську восьмирічну школу. 1959-1960 навчальний рік керівником школи був Вознюк Костянтин Йосипович, якого змінила на цій посаді з вересня 1960 року Канівська Софія Вікторівна.

Протягом періоду з 1964 по 1982 рік на посаді директора школи працював Москалець Володимир Родіонович. В той час школа розташовувалась в трьох пристосованих приміщеннях, що знаходились на значній віддалі одне від одного. Забезпечити нормальне функціонування закладу вдавалося завдяки самовідданій праці техпрацівників, педагогічного колективу. Поступово покращується матеріально-технічна база школи. Формується молодий, у віковому плані колектив, в якому трудяться досвідчені педагоги: Нетребчук Степанида Дмитрівна, Акуліна Надія Іванівна, Шибіка Марфа Кирилівна, Рощук Віра Луківна, Полінкевич Надія Яківна, Пащук Надія Дмитрівна, Капінос Ольга Феодосіївна, Гузюк Євгенія Данилівна,Ольховик Любов Володимирівна, Скумін Матвій Павлович, Сачковський Михайло Іванович, а в 70-х роках розпочинають тут свою діяльність Вишняк Василина Федорівна, Мешко Ганна Андріївна, Сосинець Ганна Панасівна, Гамула Володимир Дмитрович, Сосинець Федір Семенович, Гірук Зінаїда Дмитрівна, Сидорук Валентина Матвіївна, Войтович Володимир Іванович (в майбутньому заврайво Рожищанського району), Войнович Валентина Степанівна, Пилипчук Валентина Андріївна, Пилипчук Федір Панасович, Мірчук Софія Андріївна, Мельник Марія Іванівна, Ханас Олександра Андріївна, Мирончук Анатолій Петрович, Панасюк Лідія Павлівна, Лихач Тетяна Петрівна, Штандер Ольга Марківна.

З 1982 по 1994 рік на чолі шкільного колективу є Мельник Марія Іванівна. В цей період починають працювати Мазурок Валентина Кіндратівна, Сахнік Микола Миколайович,Григора Ірина Василівна, Сахнік Галина Трохимівна, Соколець Валентина Трохимівна, Філюк Світлана Олексіївна, Назарчук Любов Євгенівна, Мазурок Микола Ярославович,Саць Василь Полікарпович, Саць Ніна Степанівна, Соколець Галина Степанівна, Ковальчук Оксана Петрівна, Снітко Наталія Петрівна, Свента Надія Степанівна.

Визначною подією в історії навчального закладу було будівництво нового приміщення школи протягом 1989-1990 років. 1 вересня 1990 року новобудова була здана в експлуатацію. Тоді ж Гораймівську неповну середню школу було реорганізовано у Гораймівську середню школу. Слід відмітити , що нова школа була забезпечена матеріально-технічним оснащенням на високому рівні ( добре устатковані хімічний, фізичний, географічний, біологічний, музичний, історічний, української мови і літератури, інформатики, лінгафонний кабінети ). У школі було встановлено учнівський вичислювальний комплекс ( в кількості 13 комп’ютерів ) системи “Анаконда”, відкрито один з найбільших, на той час, в районі спортивний зал. Завдяки зусиллям директора були придбані молоді саджанці фруктових дерев і посаджено новий шкільний сад.

В 1994 році на посаду директора був призначений Давидюк Микола Степанович. В період з 1994 року по 2006 рік педагогічний колектив поповнили: Давидюк Галина Іванівна, Мельник Ніна Миколаївна, Мокієць Валентина Степанівна, Ковальчук Світлана Арсенівна, Копитюк Микола Леонідович, Снітко Світлана Іванівна, Сокол Ніна Петрівна, Демчук Ярослав Іванович, Лук’яненко Олена Миколаївна, Савчук Людмила Федорівна, Павлюк Оксана Леонідівна, Снітко Наталія Степанівна, Кравчук Наталія Олександрівна, Аршулік Світлана Миколаївна, Деркач Наталія Василівна. На сьогоднішній день в школі працює 29 педагогів, які навчають 301 учня.

За весь час існування ( 1939-2006 роки ) Гораймівська школа дала освіту понад трьом тисячам дітей. Багато вихованців даного закладу, здобувши міцні знання, досягли значних життєвих висот. Гордістю школи є випускниця 1968 року Завацька ( Снітко ) Лідія Архипівна, яка нині декан факультету здоров’я, фізичної культури і спорту Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. Степана Дем’янчука, кандидат педагогічних наук, професор, член-кореспондент Української академії наук, академік Міжнародної академії наук педагогічної освіти (МАНПО, м. Москва ).

Кiлькiсть переглядiв: 1149

Коментарi